Znáte rozdíl mezi patrem a podlažím?
Popis nemovitosti nám může dát pěkně zabrat. Ať už se snažíme takový popis vytvořit nebo mu třeba porozumět nevyhneme se některým termínům, které mají přesnou definici a je podstatné jim porozumět v jejich konkrétním významu. Často nás neustálé vyhledávání informací zdržuje od porozumění textu, vybral jsem pro vás několik užitečných pojmů, které vám mohou práci s textem usnadnit.
Tak například rozdíl mezi patrem a podlažím. Podlaží si můžeme představit jako podlahu, jeho počet v domě se rovná počtu podlah, které dům má, bez ohledu na to, zda se jedná o suterén nebo půdu. Patro nebo poschodí je pouze ta část domu, která je nad přízemím. Takže takový dům může mít klidně čtyři poschodí ale pouze dvě patra. U některých starších domů se můžete setkat i s pojmem mezanin, který označuje část domu mezi přízemím a prvním patrem. Takže pokud si v takovém starších cihlovém domě myslíte, že jste ve druhém patře, často se ocitáte v mezaninu a do druhého ještě zbývá pár schodů.
Další pojem, který byl dřív spojován s průmyslovými stavbami, ale dnes hojně používaný i u rodinných staveb, je skeletová stavba. Jedná se doslova o kostrovou stavbu, nosný systém železobetonových, ocelových a nebo dřevěných staveb. Díky stavbě domu skeletovým systémem, můžete stavbu později rozšířit, než kdybyste stavěli či koupili stavbu postavenou na základových pasech s nosným stěnovým systémem. Tímto způsobem se původně začaly stavět průmyslové stavby, a to aby se daly prostorově přizpůsobit změnám.
A konečně poslední sousloví, které jsem vybral jsou inženýrské sítě. Nejedná se totiž pouze o příjem elektřiny, jak si často lidé myslí, ale o celkový přívod a odvod energií, vody, plynu a také datových sítích. O napojení na inženýrské sítě jsem psal v souvislosti se soběstačnými domy, které využívají napojení na sítě pouze do určité míry nebo vůbec.
Snad pro Vás bylo čtení tohoto příspěvku užitečné a případně vám i něco objasnilo.