Vláda chce zlepšit dostupnost bydlení novými programy
28. 06. 2023

Vláda chce zlepšit dostupnost bydlení novými programy

Ministerstvo pro místní rozvoj chce zvýšit dostupnost bydlení. Pomoc má přijít s několika novými projekty. Hovoří se o bydlení pro život, reformě bydlení, dostupném nájemním bydlení nebo programu Nájemní bydlení, který má pomoci k výstavbě nových bytů v obcích.

Jedná se o specifický projekt, protože finance na výstavbu mohou čerpat nejenom obce ale i právnické osoby. V programu je 800 miliónů korun a může se do něj zapojit neziskovka, charita nebo investor na základě smluvního vztahu o poskytnutí bytů. Konkrétně je půl miliardy korun vyhrazeno pro žádosti obce a zbylých 300 miliónů pro ostatní subjekty.

Z programu lze získat dotaci do výše 25 procent a podle vlády i výhodný úvěr. Byty, které vzniknou díky tomuto programu budou sloužit jako nájemní, a to za ceny v místě obvyklé po dobu nejméně dvaceti let. Pokud bude stavbu zajišťovat soukromý investor, má obec právo rozhodovat o obsazení nejméně 25 procent bytových jednotek. Přednost by pak měli dostat samoživitelky, senioři nebo zdravotníci, hasiči a další veřejně prospěšné profese. Projekt tak vybízí ke spolupráci mezi soukromým sektorem a obcemi. Vláda plánuje i do budoucna takovou spolupráci posílit.

Program nájemní bydlení je podle ministra pro místní rozvoj pouze malou částí veškerých plánovaných změn. Ke zlepšení situace by měly sloužit i úpravy stavebního zákona, zákona o podpoře bydlení, tak i třeba masivní investice, které jsou v jednání v rámci projektu Národního plánu obnovy. Tam je údajně vyčleněno již zhruba osm a půl miliardy korun.

Uvidíme, co nové programy přinesou. Posílení vztahů mezi soukromým sektorem a obcemi by mohl vznést svěží vzduch a nové projekty. Co si myslíte o plánovaných novinkách vy?

Ondřej Kučera
Autor: Ondřej Kučera

Dveře do světa realit jsem otevřel před 13 lety…

Jak to tak bývá, začátky rozhodně nebyly jednoduché, ale bylo to důležité období mého profesního i osobního života. Věděl jsem, že pokud budu svou práci odvádět kvalitně a svědomitě, tak mám slušnou možnost na poctivý úspěch.

Velice důležitá je pro mě důvěra, empatie a spokojenost klienta. Pro nás realitní makléře je obchod s nemovitostmi denní chléb, ale pro klienty většinou velká životní událost a já jsem opravdu šťastný, když klientům mohu v této etapě pomáhat!

Při samotné práci využívám nejmodernějších trendů a způsobů prezentace (videoprohlídky, 3D scan, grafické půdorysy, profi fotografie), ale především mi záleží na individuálním přístupu ke každému klientovi.

Mám báječnou ženu a dva syny, kterým věnuji téměř všechen volný čas. Nejraději relaxuji v přírodě, a to v jakémkoliv ročním období :)

Pokud Vám mohu být nápomocen, neváhejte se na mě obrátit.

Ondřej Kučera
osobní realitní makléř

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení