Nezávislost na ruském zemním plynu a vůbec na plynu jako takovém. Jaké máme alternativy?
Na přelomu roku jsem jeden ze svých příspěvků věnoval výměně kotlů. Psal jsem o novém zákazu vytápění tuhými palivy, pokud váš kotel nebude nahrazen moderním automatickým typem. Tato povinnost pro české domácnosti stále platí a všechny kotle musí být nejpozději do září tohoto roku zařazeny do skupiny třetí nebo čtvrté emisní třídy.
Tuto situaci většina domácností vyřešila koupí plynového kotle a přešla tak z tuhých paliv na vytápění zemním plynem. Ten se k nám dostává především z Ruska a celá Evropa je na jeho dodávkách závislá. Jenom pro zajímavost, je to konkrétně 39 procent veškerého plynu v Evropě, který proudí z Ruska. Jaké máme další možnosti vytápění? Je v našich silách se zbavit nezdravé závislosti a přispět tak i k rozvoji zelených zdrojů energie?
Prvním krokem je zamyslet se nad dostatečným zateplením naší domácnosti a co nejvíce snížit tepelnou ztrátu. K tomu často patří výměna oken nebo zateplení obvodových plášťů. Kvalitní zateplení vám výrazně pomůže ke snížení nákladů na vytápění. Dalším krokem je pak už výměna tepelného zdroje z plynu na elektřinu. Podle statistik vám tepelná čerpadla ve srovnání s plynovými kotli dokážou snížit náklady na vytápění až na polovinu a ve srovnání s elektrickými přímotopy dokonce až o dvě třetiny. Jejich nevýhodu je vysoká cena, nicméně se jedná o investici, která se vám jednou vrátí. Navíc se na ně vztahují dotace jako například Nová zelená úsporám, o které jsem vás informoval ve svých předchozích příspěvcích.