Máte zájem o koupi starého domu či chalupy? Zkontrolujte, čím a jak se v nemovitosti topí.
Na podzim začne platit zákaz topení v kotlích I. a II. emisní třídy.
V České republice se v 300 000 případech stále topí uhelnými kotli nebo zastaralými prohořívacími či odhořívacími kotli. Ty budou ale od prvního září tohoto roku zakázány. Vyměněny musí být všechny kotle na pevná paliva, vyrobené před rokem 2000. Tou dobou totiž ještě neexistovalo rozdělení na emisní třídy, takže kotle nebyly vyrobeny takovým způsobem, aby splňovaly současné normy. Nicméně rok výroby není vždy tím správným rozřazovacím kritériem. I v případě, že byl váš kotel vyroben po roce 2000, ale je bez ventilátoru, musí být také nahrazen. Jedná se například o typ kotle, do kterého se ručně přikládá. Všechny kotle musí být součástí skupiny třetí a čtvrté třídy. Jeho zařazení je uvedeno na výrobním štítku.
Možností, jak splnit současné podmínky je nahrazení kotle plynovým nebo moderním tepelným čerpadlem. Existují ale případy, kdy tato náhrada není možná. Například v obci není plyn anebo nemovitost nemá otopnou soustavu, která je nutná pro vytápění tepelnými čerpadly. V takové situaci můžete nadále vytápět tuhými palivy, nicméně váš kotel musí být nahrazen moderním automatickým kotlem.
Pro finanční podporu na výměnu kotle Vám doporučuji sledovat akce Ministerstva životního prostředí, které pravidelně vypisuje kotlíkové dotace, anebo zažádat o podporu v rámci projektu Nová zelená úsporám, o kterém jsem psal v jednom ze svých předchozích příspěvcích.