Kolik let budete pracovat na pořízení bytu?
29. 9. 2021

Kolik let budete pracovat na pořízení bytu?

Pořízení bytu je nákladnou investicí zejména v posledních letech. Ceny nemovitostí rostou v Evropě i ve světě. Zajímavým ukazatelem je cena za m2 bytu v porovnání s průměrnou výší platu v dané zemi. Ve které evropské zemi je bydlení nejméně dostupné?

Nejdražší bydlení v Evropě

Ceny bytů v České republice jsou vysoké, máme jedny z nejdražších bytů v Evropě (porovnání za m2).

Nejvíce za m2 bytu zaplatíte v Rakousku, Francii, Německu a Anglii. Následuje Holandsko, Česká republika a Slovinsko. Nejnižší ceny bytů jsou v Bulharsku.

Pokud bychom obrátili pozornost k cenám bytů ve světě, vysoký nárůst cen zaznamenaly nemovitosti v Kanadě a v USA.

Dle studií vzrostly ceny bytů ve vyspělých ekonomikách za 10 let o více než 40 %.

Cena bytu však není sama o sobě určujícím faktorem. Je třeba vztáhnout pořízení bydlení k finančním prostředkům, které mají obyvatelé k dispozici. Ukazatelem může být výše průměrného platu a porovnání s cenou průměrného bytu.

Vývoj na evropském realitním trhu

Za minulý rok vzrostla cena bydlení nejvíce v Maďarsku. Prudce rostly ceny bydlení také v Německu a Holandsku. Vysoký nárůst cen zaznamenaly byty na Slovensku a v České republice. K poklesu ceny bytů došlo například v Norsku.

Z evropských zemí je nejméně dostupné bydlení v Srbsku, následuje ČR.

Česká republika je na nelichotivých prvních příčkách v nedostupnosti bydlení. V naší zemi by dle indexu musel mít kupující k dispozici asi 12 ročních průměrných platů, aby dosáhl na vlastní bydlení. Špatnou situaci mají dle ukazatele i na Slovensku, kde potřebují téměř jedenáct průměrných ročních platů k pořízení bytu. Nejlépe se bydlení pořizuje Irům a Belgičanům, ti potřebují asi 3 roční platy.

Nízké sazby hypoték tlačí ceny nemovitostí vzhůru

Jak v České republice, tak na Slovensku je získání hypotečního úvěru poměrně jednoduché a levné. Cena úvěru se dlouhodobě pohybuje pod hranicí inflace, to nahrává nákupu investičních bytů, kdy se hypoteční úvěr splácí výnosem z pronájmu. Tím také klesá počet vhodných nemovitostí pro bydlení.

Ačkoliv v posledních měsících dochází k mírnému růstu úrokové sazby u hypotečních úvěrů, zájem o hypotéky neklesá. Úrokové sazby hypotečních úvěrů se pohybují okolo 2,1 %, výnos z investičního bytu okolo 5 až 9 % ročně. To znamená, že i v případě pořízení investičního bytu na hypoteční úvěr realizuje investor nemalý zisk.

Ondřej Kučera
Autor: Ondřej Kučera

Dveře do světa realit jsem otevřel před 13 lety…

Jak to tak bývá, začátky rozhodně nebyly jednoduché, ale bylo to důležité období mého profesního i osobního života. Věděl jsem, že pokud budu svou práci odvádět kvalitně a svědomitě, tak mám slušnou možnost na poctivý úspěch.

Velice důležitá je pro mě důvěra, empatie a spokojenost klienta. Pro nás realitní makléře je obchod s nemovitostmi denní chléb, ale pro klienty většinou velká životní událost a já jsem opravdu šťastný, když klientům mohu v této etapě pomáhat!

Při samotné práci využívám nejmodernějších trendů a způsobů prezentace (videoprohlídky, 3D scan, grafické půdorysy, profi fotografie), ale především mi záleží na individuálním přístupu ke každému klientovi.

Mám báječnou ženu a dva syny, kterým věnuji téměř všechen volný čas. Nejraději relaxuji v přírodě, a to v jakémkoliv ročním období :)

Pokud Vám mohu být nápomocen, neváhejte se na mě obrátit.

Ondřej Kučera
osobní realitní makléř

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení